Blog

Investovanie v čase koronakrízy

27.10.2020

Investovanie v čase koronakrízy

Mgr. Zuzana Lieskovanová, generálna riaditeľka JELLYFISH o.c.p., a.s.

Turbulencie sa na finančných trhoch opakujú veľmi často, pre skúsenejšieho investora pokles aktív nemusí znamenať vždy len stratu. Takéto výkyvy je možno využiť vo svoj prospech – nakúpiť za nižšie ceny a držať. Niektorí investori čakajú presne na takúto príležitosť, iní zase pri výraznejšom výkyve spanikária a začnú predávať, a pritom je z predchádzajúcich období známe, že tí investori, ktorí sa nezľakli a držali svoje pozície aj napriek nepriazni trhu, časom svoje straty dorovnali a dokonca dosiahli zisk. Naopak, investori, ktorí na začiatku hneď spanikárili si neskôr mohli búchať hlavu o stôl a oľutovať svoje predčasné rozhodnutia.

Z môjho pohľadu je hlavne dôležitá diverzifikácia portfólia, nestaviť všetko na jednu kartu, ale rozumne si to rozdeliť do viacerých menších investícií, beriem to ako vhodnú cestu k ochrane svojej investície.

V tomto čase pandémie  hralo do karát najmä technologickému sektoru. Takéto firmy súčasná koronakríza nezasiahla, naopak, nabrali na sile. Pre niektorých môžu byť zaujímavé  aj investičné fondy, ktoré ponúkajú celkom pekné zhodnotenie a dovolím si tvrdiť, že aj korporátne dlhopisy. Záleží však od druhu klienta a jeho investičného horizontu.