Mesačné správy

Americký dolár zažil v júni silný výpredaj

08.07.2017

Mesiac jún pokračoval v postupnom spomaľovaní amerických makro čísiel, čo sa premietlo do oslabenia Amerického dolára. Druhý kvartál tohto roku bol pre dolárový index najhorší za sedem rokov.

Prvý júnový deň pre USD nezačal až tak negatívne a prieskum manažérov ISM z výrobného sektora za mesiac máj skončil na 54.9 verzus 54.8 v minulom mesiaci. Subindex cien, ktorý meria inflačné tlaky, však výrazne spomalil na 60.5 z 68.5 naposledy. Aj report zamestnanosti ADP za máj vyšiel pozitívne, keď ukázal, že Americká ekonomika podľa tejto metodiky vytvorila až 253 000 pracovných miest, čo bolo nad odhadom 181 000 a aj nad aprílovým číslom 174 000.

Dáta z trhu práce, ktoré boli zverejnené druhého júna už ale trh nepotešili. Tvorba pracovných miest mimo agrárny sektor (non-farm payrolls) skončila len na 138 000 z 174 000 a nestačila na odhad trhu. V máji tak bol veľký rozdiel medzi súkromnou metodikou ADP a oficiálnou vládnou metodikou výpočtu pracovných miest. Rast miezd medzimesačne zostal na 0.2% a miera nezamestnanosti si jemne polepšila na 4.3%. S týmito dátami bol zverejnený aj deficit obchodnej bilancie, ktorý sa zväčšil na 47.6 mld. USD z 45.3 mld. USD v minulom mesiaci. Americký dolár bol po týchto číslach prudko vypredaný a pár USDJPY spadol o cca 100 pips, ako zobrazuje graf č. 1.

graf 1

 

V pondelok sme boli svedkami slabšieho ISM reportu z nevýrobného sektoru, ktorý spomalil z 57.5 na 56.9 a znova ponúkol dôvod predávať Americký dolár.

V utorok šiesteho júna rozhodovala o monetárnej politike Austrálska centrálna banka a sadzba zostala nezmenená na 1.50%. Sprievodný komentár bol neutrálny a neponúkol žiadne prekvapenia a preto sme nevideli na páre AUDUSD veľkú volatilitu a ten zostal okolo úrovne 0.75. Deň za tým bolo zverejnené Austrálske HDP za prvý kvartál, ktoré skončilo na 0.3%, čo bol lepší výsledok ako odhad 0.2%, ale zároveň to bolo výrazne menej ako 1.1% predtým. Zdá sa, že aj Austrálskej ekonomike dochádza para.

V prvom kvartáli sa veľmi nedarilo ani Japonskej ekonomike a HDP za prvý kvartál bolo revidované len na 0.3% z 0.5% v druhom odhade. Bežný účet platobnej bilancie v Japonsku ale zostáva silný a do krajiny prúdi kapitál, čo je pozitívne pre japonské akcie a dlhopisy.

Tento deň, teda štvrtok 8. júna, sa konali aj parlamentné voľby v Británii, ktoré dopadli pre Konzervatívnu stranu na čele s premiérkou May katastrofálne. Stratila v nich totiž majoritu a na vytvorenie koalície sa musela spojiť s Írsko stranou DUP. To tak výrazne ohrozilo rokovania o Brexite, ale aj domácu politickú budúcnosť v krajine. Britská libra reagovala prepadom o takmer 300 pips, ako ukazuje graf č. 2.

Americký dolár

Rušný deň pokračoval zasadnutím Európskej centrálnej banky. Sadzby sa nemenili ani tu a hlavná úroková sadzba zostala na nule a depozitná sadzba na -0.4%. Komentár Draghiho bol mierne pozitívny, ale Draghi znížil inflačné očakávania do budúcna, čo trh zobral negatívne. Reakcia trhu nebola až taká výrazná, ako sme na konferencie ECB zvyknutí a EURUSD pár sa obchodoval okolo úrovne 1.1250.

Piatok 9. júna priniesol veľmi dobré dáta z Kanadského trhu práce, čo Kanadský dolár ocenil rastom o 100 pips voči Americkému doláru a USDCAD pár spadol z 1.35 k úrovni 1.34.

Utorok 13. júna Britská ekonomika zverejnila inflačné indexy a CPI inflácia na ročnej báze vyskočila už na 2.9%. Ekonomická situácia v Británii nie je pozitívna, momentum spomaľuje, politická neistota je tiež negatívna a vysoká inflácia rozhodne ničomu neprospeje. Aj trh práce začína v krajine spomaľovať a rast miezd na ročnej báze poklesol na 2.1% z 2.3% naposledy.

Streda 14. júna bol extrémne volatilný deň. Americké maloobchodné tržby sklamali a rovnako aj US CPI, ktoré na ročnej báze spadlo naspäť pod 2.0%. To bolo pre trhy veľkým mínusom a dolár bol prudko vypredávaný. Americké akcie sa taktiež dostali pod predajný tlak. Tieto pohyby boli prudké, ale nie dlhotrvajúce, pretože o ôsmej nášho času bolo rozhodnutie FOMC o monetárnej politike.

Americký Fed zvýšil úrokovú sadzby podľa očakávaní o 0.25%, avšak prekvapením bolo oznámenie o začatí predaja dlhopisov zo svojej súvahy. Tie by sa mali začať predávať pravdepodobne v septembri v mesačnom objeme 10 mld. USD a postupne narásť až na 50 mld. USD mesačne. Dolár po tejto správe vymazal všetky denné straty a začal prudšie posilňovať, ako ukazuje graf č.3.

Americký dolár

V noci za tým nasledovali dáta z Austrálskeho trhu práce a tie vyšli celkom pozitívne, nedokázali však dlhodobo pomôcť Aussiemu a úvodný spike bol rýchlo vypredaný.

Zaujímavé prekvapenie prišlo z Bank of England, kde sa až traja členovia z ôsmich postavili za zvyšovanie sadzieb a to trh neočakával. Sterling tak prudko poskočil z úrovne 1.27 až k 1.28. Vysoká inflácia tak pravdepodobne prinúti centrálnu banku zvyšovať sadzby aj napriek slabému ekonomickému výkonu.

Monetárnu politiku nemenila ani Bank of Japan, avšak sprievodný komentár poslal Japonský jen nadol voči zelenej bankovke. USDJPY pár sa tak dostal naspäť nad 111.00.

Rovnako sme nevideli zmenu monetárnej politiky ani na Novom Zélande a hlavná úroková sadzba zostala na rekordných minimách na 1.75%. Oproti minulému mesiacu bol ale komentár pozitívny a centrálna banka vyzdvihla dobrý stav ekonomiky, čo v prvotnej reakcii posilnilo NZD.

Kanadská ekonomika pokračovala vo zverejňovaní dobrých čísiel a potešili aj maloobchodné tržby, ktoré poslali USDCAD pár bližšie smerom k psychologickej úrovni 1.30.

Posledný júnový týždeň priniesol na finančné trhy ďalšie veľké prekvapenia. Na dáta bol tento týždeň chudobný, ale takmer každý guvernér centrálnej banky mal počas tohto týždňa prejav. Začalo to Markom Carneym z Bank of England. Hoci na jednom prejave v minulom týždni povedal, že Británia nie je pripravená na zvyšovanie sadzieb a ekonomike hrozia riziká z Brexitu, na tomto prejave povedal úplný opak. Aktuálne je podľa neho Británia pripravená na zvyšovanie sadzieb a pravdepodobne sa tak v blízkej dobe udeje. To poslalo libru prudko smerom nahor. Podobnú rétoriku zvolil aj hlavný ekonóm BoE Andy Haldane.

Ako druhý prišiel na rad Stephen Poloz, guvernér Bank of Canada. Aj on prehlásil, že Kanada by mala utesňovať monetárnu politiku a už ďalej nie je dôvod pre nízke úrokové sadzby, nakoľko ropný šok je za nami. Kanadský dolár po tomto vyhlásení posilnil na niekoľko mesačné maximá a pár USDCAD prepadol pod level 1.30 ako zobrazuje graf č.4.

Americký dolár

A nakoniec to bol aj prezident ECB Mario Draghi, ktorý sa pridal na jastrabiu stranu a poznamenal, že ECB pomaly bude zvyšovať sadzby a aktuálne nižšia inflácia je len dočasná (aj napriek zníženým inflačným očakávaniam zo zasadnutia ECB). Trh to zobral veľmi pozitívne a vytlačil EURUSD na ročné maximá nad 1.14, pričom nemecké dlhopisy sa dostali pod silný predajný tlak a vypredané boli aj nemecké, resp. európske akcie. Zdá sa, že éra lacných peňazí pomaly končí a centrálne banky budú pomaly zvyšovať úrokové sadzby.

Vzhľadom na veľké posilnenie takmer všetkých mien voči doláru nepomohli zelenej bankovke ani lepšie čísla HDP za prvý kvartál. Ekonomický output bol revidovaný na 1.4% z 1.2% v druhom odhade.

Ak by sa EURUSD dostal cez úroveň 1.14 – 1.15, súčasný dlhodobý klesajúci trend by bol ukončený a mohli by sme vidieť pokračovanie rastu až k 1.20 v druhom polroku 2017.